Strona Główna
O nas
Programy
Konkursy
Inicjatywy obywatelskie
Materiały szkoleniowe
Publikacje
Wolontariat
Galeria
Linki
Kontakt
RODO
Polityka Prywatności

Festiwal Kultur "Dwa brzegi" PDF Print E-mail

Uroczysty wieczór literacko - muzyczny w ramach Festiwalu Kultur "Dwa brzegi"

10 grudnia 2011 roku RCEE w Płocku wraz z partnerami z terenu Gmin: Bodzanów i Słubice zorganizowało wieczór literacko - muzyczny w ramach Festiwalu Kultur "Dwa Brzegi". Wieczór był elementem projektu "Dwa brzegi" finansowanym ze środków Programu "Lokalne partnerstwo PAFW", Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Przedsięwzięcie finansowo wsparli także: Gmina Bodzanów i Bank Spółdzielczy w Ciechanowie o/ Bodzanów.
Gośćmi specjalnymi byli Henryk Wujec - doradca prezydenta RP wraz z małżonką, Piotr Zgorzelski - Poseł na Sejm RP. W wieczorze uczestniczyli także: radni powiatu płockiego, gmin Bodzanów i Słubice, wójtowie gmin powiatu płockiego, urzędnicy samorządowi, przedstawiciele organizacji społecznych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dzieci i młodzież szkół z gmin Bodzanów i Słubice, mieszkańcy gmin powiatu płockiego i miasta Płocka. Łącznie około 300 osób.


Wieczór literacko-muzyczny zorganizowany został w ramach Festiwalu Kultur "Dwa Brzegi", będącego kontynuacją projektu "Dwa Brzegi. Trochę jak sąsiedzi".
Podczas wieczoru we wspaniałej bożonarodzeniowej atmosferze zaprezentowano zgormadzonym gościom i społeczeństwu gmin tradycje, kulturę polską, żydowską i holenderską, właściwą dla terenu dwóch gmin uczestniczących w projekcie.
Ze specjalnymi życzeniami dla uczestników wieczoru i realizatorów projektu zwrócili się:
- Henryk Wujec - doradca Prezydenta RP ds. społecznych.
- Piotr Zgorzelski - poseł na Sejm RP.

Magdalena Lica - Kaczan z Muzeum Mazowieckiego w Płocku przedstawiła bardzo interesująco "Rolę Holendrów w kulturze bodzanowsko - słubickiej" , a Zbigniew Leszczyński - Dyrektor Gimnazjum w Bodzanowie omówił "Rolę Żydów i Polaków w kulturze bodzanowskiej".

Niezwykłe zainteresowanie, pełne refleksji nad przeszłością narodu polskiego wzbudził film przedstawiający wspomnienia bodzanowskiego Żyda Arie Aksta (obecnie mieszka w Jerozolimie), który przeżył Holocaust i opowiedział w filmie o swoich przeżyciach oraz życiu w dawnym Bodzanowie. Film został nagrany przez ekipę Stevena Spielberga.

Podczas wieczoru dzieci, młodzież i dorośli zaprezentowali tańce, pieśni, skecze, piosenki, jasełka trzech kultur:
- muzykę izraelską na fagot i organy zaprezentowali: Marzena Sikora - nauczycielka Gimnazjum w Bodzanowie i Paweł Bogiel - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Nowym Miszewie,

- kolędę "Oj maluczki, maluczki" przy choince zaśpiewała Dominika Iwańska z Publicznego Gimnazjum w Bodzanowie,

- walc, tango, sambę i rumbę - współczesne tańce towarzyskie wykonali: Patrycja Opała i Wojciech Cybert z Płocka - laureaci konkursów tanecznych na szczeblu krajowym.

- pięknie zaprezentowali polskie tańce i piosenki uczniowie Szkół Podstawowych w Cieślach, Łętowie z Gminy Bodzanów oraz w Słubicach i Świniarach z gminy Słubice. Młodzi artyści ubrani byli w przepiękne kostiumy ludowe nawiązujące do tradycji terenów. Szczególnie wzruszył uczestników montaż słowno-muzyczny o Wiśle, wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Świniarach, która była zalana wodami powodziowymi Wisły podczas powodzi w 2010 roku. Szkoła została wyremontowana, nauczyciele i uczniowie pamiętając o trudnych miesiącach 2010 roku, aktywnie włączają się do życia kulturalnego, ekologicznego gminy,

- popularne skecze przedwojennych kabaretów wykonała młodzież z Koła Historycznego z Gimnazjum w Bodzanowie. Program przygotował aktor Teatru Dramatycznego w Płocku - Mariusz Pogonowski,


- tańce izraelskie przedstawiły dziewczęta z Koła Historycznego z Gimnazjum w Bodzanowie,

- olbrzymie wrażenie na widzach wywarły jasełka ewangeliczne pt.: "Rajska gra", przedstawione przez dorosłych - grupę teatralną ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Ziarno" z Grzybowa, gm. Słubice.

Rajska Gra to przedstawienie oparte na tekście niemieckim pochodzącym z Oberufer (Górny Brzeg), wioski nad Dunajem na Węgrzech do XX wieku zamieszkałej przez osadników niemieckich. Tekst ten (jak i testy dwóch innych przedstawień) odkrył i spisał niemiecki literaturoznawca Karl Julius Schröer w XIX wieku. Uważał, ze pochodzą one z czasów średniowiecznych. Były one grane przez ludowych aktorów-amatorów w okresie bożonarodzeniowym. Zapis nutowy piosenek jest autorstwa Leopolda van der Palsa. Prawdopodobnie nasi niemieccy osadnicy znad Wisły znali i grali te jasełka.

Polskie tłumaczenie zawdzięczamy Peterowi Stratenwerthowi, który przygotował spektakl z grupą aktorów-amatorów ze Słubic.
- pięknie prezentował się zespół ludowy "Grzybowianki" z Gminy Słubice, którego członkami są dzieci, młodzież i dorośli. Ludowe piosenki z tych terenów, tańce ludowe porwały publiczność mimo, że było już bardzo późno (była to już piąta godzina trwania wieczoru).

Wieczór literacko-muzyczny potwierdził olbrzymie zaangażowanie obywatelskie mieszkańców gmin, dzięki wspólnej pracy nawiązało się wiele przyjaźni, powstał prawdziwy "most przyjaźni - mimo dzielącej Wisły - łączący mieszkańców tych gmin".

Podczas wieczoru partnerzy projektu oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych ustalili by gminy leżące nad Wisłą Płocką oraz powiecie płockim włączyć do realizacji projektu "Dwa brzegi" w przyszłości i tego, aby Festiwalem Trzech Kultur objąć wszystkie gminy nadwiślańskie - od Wyszogrodu do Płocka, a Festiwal wpisać na stałe do kalendarza imprez powiatu Płockiego.

Na podsumowanie zaproszono wszystkich uczestników wieczoru na poczęstunek - przysmaki kuchni polskiej, żydowskiej i niemieckiej.
- potrawy z wieprzowiny przygotowane przez rzeźnika z gminy Bodzanów,
- chleby i sery pochodzące z ekologicznej biopiekarni i serowni Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Ziarno" z Grzybowa.
- ciastka "Uszy hamana" - wg. receptury żydowskiej przygotowane przez uczniów oraz Radę rodziców z Publicznego Gimnazjum w Bodzanowie,
- ciasta polskie - przygotowane przez Radę Rodziców Gimnazjum w Bodzanowie;
- powidła buraczane i kozy przygotowane wg. przepisu holenderskiego.

Degustującym wspaniałe potrawy przygrywała Kapela Klezmerska z Płocka.

Do późnych godzin nocnych trwały rozmowy przy degustacji potraw. Bardzo wszystkim podobał się wieczór i chwalono pomysł jego organizacji w porze jesiennej w przyszłych latach.

Do pobrania:

ZAPROSZENIE - pobierz ...

PLAKAT - pobierz ...


Dofinansowano ze środków Programu "Lokalne Partnerstwa PAFW" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku.Nasi partnerzy

NFOSiGW